Tábor Rajnochovice 2023 – DEN 3.

Tento den byl v duchu sportovních aktivit. Den jsme začali rozcvičkou a po vydatné snídani jsme byli seznámeni se známými událostmi ze světa sportu, ve kterých jsme se významně umístili. Podívali jsme se například na báječné Nagano nebo na historický rekord Jana Železného v hodu oštěpem. Tyhle výkony jsme se poté pokusili napodobit. Soutěžili jsme mezi sebou v hodu oštěpem, střelbě pukem na branku, střelbě mičudou, ale také jsme si připomněli hvězdného Michaela Jordana. Po tomto vyčerpávajícím zážitku jsme popapkali výborné špagety Bolognese se sýrem a kukuřicí. Po odpoledním klidu jsme hráli vodní hry. Zde se soutěžilo kupříkladu ve vodním baseballu. Myslíte si, že jsme po tom všem byli úplně hotoví? NE. Spousta z nás jsme byli načatí na další aktivity, a tak jsme šli hrát fotbal, volejbal či vybíjenou. Naštěstí se nikdo nezranil ( teda kromě Jáši Puype a Honzi Černoška, ale už je vše v pořádku, takže se nemusíte bát paní Puype  a paní Černošková :D). Následně jsme již povečeřeli toasty s kuřecí šunkou (nářez z kýty pozn. vedoucích) a sýrem a vyrazili na krátkou modlitbu do podzemní kapličky svatého Jana Evangelisty. Po modlitbě nastala volná aktivita a spánek. K tomu nám dopomáhal všemohoucí Bůh. Amen.

Domácí gulášová polévka, jako od babičky

Doma dělaná, s láskou připravovaná gulášovka nemá s tou z pytlíku společného, ani co by se za nehet vešlo. Pokud přípravu neodbydeme, dostaneme na stůl poctivou, hutnou polévku plnou chuti, které jeden talíř nestačí.

INGREDIENCE

PRACOVNÍ POSTUP

  1. Hovězí nakrájíme na malé kostičky, jak jen to ostrost nože a kuchařova zdatnost dovolí. Ideál je cca 0,5 x 0,5 cm. Hovězí na gulášovku osolíme a opepříme.
  2. Cibuli oloupeme, pokrájíme nadrobno. 4 stroužky česneku oloupeme a nakrájím na tenké plátky.
  3. V hrnci se silnějším dnem rozehřejeme sádlo a zpěníme na něm cibuli. Mícháme a restujeme, než cibule chytne zlatavou barvu.
  4. Přisypeme maso, okmínujeme, mícháme a restujeme, než se vypaří tekutina, kterou masou pustilo.
  5. Stáhneme plamen na třetinu a přisypeme mouku. Pilně mícháme, orestujeme dohněda.
  6. Přidáme papriku, plátky česneku, promícháme a zalijeme vývarem.
  7. Zvýšíme teplotu plotýnky, přivedeme k varu, osolíme, opepříme. Jakmile gulášovka začne bublat, teplotu zase stáhneme, přiklopíme pokličkou a necháme v klidu asi 15 minut mírně vařit.
  8. Oškrábeme brambory a nakrájíme je na kostičky o velikosti asi 1×1 cm. Vhodíme je opatrně do polévky, přidáme sušenou majoránku, opět přiklopíme pokličkou a necháme dalších 10 – 15 minut probublávat, než jsou brambory měkké.
  9. Nakonec dochutíme rozetřeným stroužkem česneku, případně dosolíme a dopepříme.
  10. Na talíři ozdobíme snítkou čerstvých bylinek, podáváme s krajícem čerstvého chleba.

Přípravu gulášové polévky můžete trochu urychlit tím, že místo hovězího nakrájeného na kostičky použijete nahrubo mleté hovězí.

„To jsou vemena, recept je jen z internetu“ pozn. vedoucích.